Astygmatyzm. Z czym to się je, hę?

by - czwartek, grudnia 12, 2013

Ho ho ho!
Dziś kompletnie niekosmetycznie, a mianowicie o wadzie wzroku jaką jest a s t y g m a t y z m. A dlaczego o tym piszę? 
Ponieważ sama posiadam tę wadę wzroku i dowiedziałam się o niej około pięciu lat wstecz. Dodatkowo dowiedziałam się, że ja ten astygmatyzm wcześniej miałam, ale uaktywnił się w późniejszym wieku - wada genetyczna (po tacie). Dodatkowo jestem krótkowidzem (przedmioty, litery z dalszej odległości są dla mnie nieostre i/lub zamazane). Jest to dokuczliwa wada - i bez odpowiednich okularów nie da rady (ewentualnie soczewek).

  • Astygmatyzm - dosyć częsta wada wzroku prowadząca do niewyraźnego i/lub zniekształconego widzenia niezależnie od odległości (z bliska, z daleka, lub w bliska i z daleka) w jakiej znajdują się obserwowane przez nas przedmioty/ludzie itp. 
  • Promienie światła są u astygmatyków skupiane w dwóch osiach - a nie jak przy zdrowym oku - w jednej osi. 
  • Astygmatycy noszą okulary z "cylindrami" - przez co same szkła są droższe. Sferyczne szkła są dla astygmatyków niewystarczające.
  • U astygmatyków przednia część oka, czyli rogówka, ewentualnie soczewka jest zniekształcona (ma nieregularny kształt). 
  • Dobry wzrok szacujemy na poziomie 0,00 lub +/-0,25 D. D to dioptria, czyli jednostka miary optycznej mocy oka. Jeśli nasz wzrok jest na poziomie powyżej 0,25 D to potrzebujemy wówczas okularów korekcyjnych (cylindrów) lub (torycznych) soczewek kontaktowych.
  • Astygmatyzm może pojawić się z czasem (tak jak w moim przypadku). Nie musicie go mieć od dziecka.
  • Astygmatycy często mrużą oczy.


Na przykładzie tego zdjęcia możecie zauważyć jak widzi osoba, która ma zdrowe oczy (rys. a.) i osoba z astygmatyzmem (rys. b.)

 Rysunek b. pokazuje, że astygmatycy nie widzą ani równo ani dokładnie pionowych i poziomych linii - to tak jakby nałożyć na siebie kilka zdjęć (z obniżonym kryciem), ale każde kolejne przesunąć w różne strony - zwłaszcza jeśli chodzi np. o światła lamp czy światła samochodów.

I kolejne zdjęcie, które pokazuje jak niewyraźnie astygmatycy widzą obrazy (np. z daleka, jak ja) - coś jakby widzenie przez pofalowaną taflę szkła.

Jako dziecko miałam bardzo dobry wzrok - wszystko widziałam ostro i wyraźnie. W liceum zaczęłam mieć już gorsze widzenie, jednak myślałam, że to normalne. A powinnam wtedy się nad tym zastanowić - zwłaszcza, że zarówno tata jak i młodszy brat mieli astygmatyzm i nosili okulary (starszy brat również, ale jego wada była spowodowana czymś innym). Dopiero podczas badań na prawo jazdy lekarz skierował mnie do okulisty i tam dostałam okulary. 
Najgorsze jest to, że astygmatyzm na ogół się pogłębia - i im jesteśmy starsi tym nasze szkła i cylindry są coraz wyższe. :/


Jeśli zauważasz u siebie wyżej opisane objawy - nieostre widzenie, zlewanie się widzianych z daleka/bliska przedmiotów to udaj się do okulisty. Być może masz astygmatyzm i potrzebujesz okularów.

Podane wyżej informacje i zdjęcia zaczerpnęłam z ulotki informacyjnej, strony internetowej oraz z głowy - to co sama już wiedziałam o astygmatyzmie. 

Nie wiem czy pomogłam komuś to zrozumieć, ale często spotykam się z nie zrozumiem mojej wady wzroku - kiedy mówię, że mam astygmatyzm i próbuję wytłumaczyć ludziom jak widzę przedmioty z daleka mam wrażenie, że uznawają mnie za niespełna rozumu, czego kompletnie nie rozumiem. Na astygmatyzm na ogół nie mamy wpływu (jak w moim przypadku - takie geny), więc nie potrafię zrozumieć niektórych ludzi. 

Pozdrawiam,
Kamila Lyll

You May Also Like

6 komentarze

Etykiety

B. loves plates (79) Beauty BigBang (6) Beauty Net Korea (5) biżuteria (6) Born Pretty Store (193) cienie do brwi (1) cienie do powiek (23) demakijaż (7) digital art (2) DIY (3) domowe sposoby pielęgnacji (1) fotografia (3) gadżety (16) gadżety do manicure (28) halloween (7) jasne podkłady (4) kolorówka (27) korean makeup (1) koreański makijaż (1) koreańskie kosmetyki (9) kosmetyczna bitwa (4) kosmetyczny bubel (3) kosmetyki (7) kosmetyki azjatyckie (10) kosmetyki do brwi (5) kosmetyki do ciała (7) kosmetyki do makijażu (28) kosmetyki do pielęgnacji (15) kosmetyki do twarzy (31) kosmetyki do włosów (13) kosmetyki eko (1) kosmetyki kolorowe (22) kosmetyki nawilżające (1) kosmetyki oczyszczające (5) lakiery hybrydowe (38) lifestyle (4) make up (51) makijaż (2) manicure (396) manicure hybrydowy (75) Meet Beauty (6) mini-recenzje (22) minirecenzje (4) nail art (295) nail design (41) nail stamping (12) nail tutorial (3) nailart (11) nails tutorial (5) naturalna pielęgnacja (4) opinia (55) oświetlenie zdjęć (1) perfumy (4) pędzle do makijażu (14) pielęgnacja (4) pielęgnacja ciała (2) pielęgnacja dłoni i paznokci (3) pielęgnacja okolic oczu (1) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja twarzy (27) pielęgnacja ust (1) pielęgnacja włosów (12) plan pielęgnacji twarzy (2) pyłki do paznokci (21) recenzja (313) recenzja zbiorcza (15) relacja ze spotkania (8) spotkania blogerów (6) spotkanie blogerek (7) stamping (155) stemplowanie (36) step-by-step (8) stylizacja (7) swatche (157) szczotki do włosów (2) tło do zdjęć (2) tutorial (9) tutorial nails (1) włosy (16) woski (4)